У среду 25. децембра у 12 сати у Малом позоришту „Душко Радовић“, одржаће се аудиција за младе глумце и студенте глуме до 24 година старости, за улогу младог Тесле у новој продукцији „Тесла“. Почетак рада на пројекту је 15. јануар, а премијера је планирана за 4. април.
Сви заинтересовани кандидати могу се пријавити за учешће на аудицији слањем своје биографије са фотографијом и контакт подацима на jelena@malopozoriste.co.rs. За учешће на аудицији потребно је припремити један монолог по сопственом избору из савремене литературе.
О пројекту
Ауторски пројекат редитеља Ивана Балетића и драматичарке Мине Милошевић, намењен деци предадолесцентског узраста као и старијим тинејџерима 10-15 година старости. Ова представа бавиће се ликом и делом Николе Тесле, једног од највећих симбола српске науке и великих постигнућа, али и једног од највећих симбола српског образовања.
Полазна тема тиче се аутентичности његове личности, која се показује и као основа за оригиналност његових научних дела – Теслине чудне навике, дечји несташлуци, одрицања, авантуре, рана болна искуства, путовања, копнена, прекоморска и морална, однос према породици, животу, храни, љубави, пријатељству…
Позната је чињеница да је Тесла у току дана кратко спавао, али мање је познато о чему је сањао. Ова представа намерава да посебно осветли његов унутрашњи живот, његова маштања, снове, визије и привиђења. Представљен као човек, какав је и био, са својим врлинама, манама, страховима, истраживачким и дечјим духом, постаће нешто више од мистификованог, недостижног узора из уџбеника за физику и историју – постаће нам близак.
Ова представа као своју структуру узима један од највећих изума Николе Тесле – трофазну струју, систем трију наизменичних, синусоидно променљивих електричних струја које су временски једна према другој фазно помакнуте. У овој представи преносимо метафору трофазне струје на разумевање Теслиног живота. Тако се ова драма састоји од три фазе Теслиног живота. Прву фазу доноси Тесла Дете – дечак и тинејџер који знатижељно проучава свет око себе, прави грешке, експерименте, школује се и одлази путевима науке и Атлантског океана. Друга фаза оличена је у Тесли Одраслом – старијем чики са брковима и саветима за живот и науку који су произишли из његовог учења у својим дечачким авантурама и грешкама. Трећа Теслина фаза управо је она која повезује његове друге две, а то је Тесла Сањар – он је безвремен, он не стари, он је неухватљив, он је зрелост и проницљивост у детету и разиграност и отвореност духа у одрасломе – он је Тесла када сања, када мисли, када машта, када креира. Он је Теслин дух.
О ауторима
Иван Балетић, професионалан развој усмерио је на рад са децом и младима, као и поставци позоришних представа у којима се превасходно користи средства савремене технологије. Режирао представе у позориштима у Београду (Мало позориште „Душко Радовић“, Београдско драмско позориште, Позориште Бошко Буха, Пан театар, независне продукције на отвореном и у Дому омладине Београда) и Немачкој (Хилдесхајм). Бави се 2д и 3д анимацијом, видеом и мултимедијалним инсталацијама које су биле изложене у оквиру манифестација „Ноћ музеја“ и „Салон архитектуре“. Аутор је радионица за младе у оквиру вишегодишњих међународних пројеката (ИЕТМ мрежа, пројекат Shadow Pandemic). Аутор документарне представе „Утопија“ која окупља 15 младих старости од 12 до 16 година.
Редитељ представе, Иван Балетић, докторанд Вишемедијске уметности на Универзитету уметности и у својим делима, међу којима је и заједнички пројекат са Мином Милошевић – „Ибзенове авети“ (Београдско драмско позориште, август 2023) усавршио је изражавање позоришта кроз комбинацију извођачких уметности и дигиталних медија. Ова представа такође је представљала процес истраживања лика и дела једног великог ствараоца – Хенрика Ибзена, кроз критичку призму, али и кроз поетику његовог рада. Истраживање Тесле природан је наставак овог редитељско-драматуршког тандема на тему мистификације и демистификације стваралаца који су кроз историју добили статус генија.
Мина Милошевић (1998, Пожаревац) је драматуршкиња, драмска списатељица и теоретичарка драмских уметности. Дипломирала је драматургију, а мастерирала теорију драмских уметности и медија на Факултету драмских уметности у Београду, где је тренутно и на докторским студијама.
Драматуршкиња је представа Др Аусландер (Made for Germany) (БИТЕФ фестивал, Југословенско драмско позориште), Обраћање нацији (Атеље 212), Орландо (Народно позориште у Београду), Ибзенове авети (Београдско драмско позориште), Negotiating Peace (Qendra Multimedia, Oda Theatre), Федрина љубав (Факулт драмских уметности).
Ауторка је драма: Лизистрата (БИТЕФ полифонија), Ибзенове авети (Београдско драмско позориште), Сати (Факултет уметности, Косовска Митровица/Звечан).
Ауторка је сценарија за графичку новелу Феминистичка утопија (Центар за женске студије), сценарија за дугометражни документарни филм Како се кувала студентска борба (ДКСГ), и за кратки филм Џими плови далеко (р. Тамара Броћић).
Пише позоришне критике за часопис Си Стејџ (See Stage) и теоријске текстове о позоришту за часописе Сцена и Театрон. Добитница је награде Професор Бошко Милин за свој мастер рад о мотиву женског пријатељства у савременој српској драми.